Sinemaya hatalı aktarılan 8 tarihi karakter

Öğeyi Oyla
(0 oy)

300 Sparta filmindeki Xerxes

Pers kralı Xerxes I'in tarihi portresi oldukça belirsiz. Bazı tarihçiler, dar görüşlü, zayıf ve kibirli bir yönetici olduğunu belirtiyor. Bazıları ise onun akıllı ve deneyimli bir

savaşçı olduğunu söylüyor.
Filmde, Xerxes'in bu iki tasvirini birleştirmeye karar verdikleri görülüyor. 
 

Büyük İskender

Eleştirmenler bu filmde ciddi tarihsel yanlışlıklar fark etmiş. Ayrıca Colin Farrell ile tasvir İskender'in görünümü, orijinalden biraz farklı değil mi?
 

Salvador Dali filminde Dali'nin gençliği

Robert Pattinson gerçekte genç Dali gibi görünmese de büyük, eksantrik ve dahi sanatçının imajını yaratmak için elinden geleni yaptı.

 

300 Sparta - Kral Leonidas

Tarihçiler, Sparta kralı Leonidas'ın saltanatının tüm 10 yıllık döneminde dikkate değer bir şey yapmadığını ve yalnızca Thermopylae savaşında kahramanca öldüğünü söylüyor.
Böylece yönetmen daha tarihsel açıdan doğru bir film hazırlamayı planlıyorsa, kral Leonidas öyle cesur ve epik olarak tasvir edilmemelidir.
 

Gladyatör - İmparator Commodus

Joaquin Phoenix, Commodus prototipine benzemiyor. Buna ek olarak, film Roma devlet adamlarının biyografisine ilişkin bazı yanlışlıklar da içermektedir. Gerçek Commodus neredeyse 13 yıldır Roma'yı yönetti; filmde ise yaklaşık iki yıldır hüküm sürüyor. Dahası, imparator Commodus, gladyatör savaşlarına katıldı, ancak yaşamı veya sağlığı için herhangi bir tehlike oluşturmadı.
 

Kral Arthur

Bu filmdeki Kral Arthur karakteri, efsanevi İngiliz liderlerden çok farklı görünüyor. Buna ek olarak, eleştirmenlere göre, film tarihsel hatalarla doludur.
 

The Tudors - Kral Henry VIII

İngiltere Kralı Henry VIII'nin orijinal portresinden de görebileceğiniz gibi, The Tudors serisinde kendisini canlandıran Jonathan Rhys Meyers'ten daha büyüktü.
 

 

 

 

Okunma 838 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Facebook

Twitter